Lahti Ringette jatkaa uudessa komennossa - Mia Melkinen on seuran uusi päävalmentaja

Lahti Ringette tiedotti viime viikon lopulla valmentajavaihdoksesta, kun edustusjoukkueen vastuuvalmentaja Jonna Aitta-ahon tilalle valittiin Mia Melkinen. Melkinen pelasi itse seuran edustusjoukkueessa 90-luvulla, jolloin Lahdessa juhlittiin myös Suomen mestaruutta.

Tuore päävalmentaja sai aisaparikseen vanhan tutun, kun 90-luvun menestysjoukkuetta valmentanut Jussi Voutilainen tuli mukaan edustusjoukkueen valmennustiimiin. Tämän kauden tavoitteena on säilyttää sarjapaikka ja rakentaa nuorta joukkuetta jo tulevia vuosia varten. SM-sarjan vauhtia on päässyt maistelemaan myös osa seuran B-junioreista, jotka ovat suoriutuneet peleistä erinomaisesti. 

Toimittaja Tommy Rundgren

Audio icon Lataa podcast (3.35 MB)